Full Archive

The Dance Center of Columbia College Chicago has presented the best of contemporary dance since 1974. Find a full list here of the companies and artists here.

 
 
 
 

2013-14

Gallim Dance in  Blush , photo by Stephen Schreiber.

Gallim Dance in Blush, photo by Stephen Schreiber.

 
 
Joe Goode Performance Group in  Hush , photo by RJ Muna.

Joe Goode Performance Group in Hush, photo by RJ Muna.

 
 
 

2003-04

  • Susan Marshall & Company

  • Bill T. Jones / Arnie Zane Dance Company

  • Merce Cunningham Dance Company

  • Jump Rhythm Jazz Project

  • George Piper Dances presents Balletboyz

  • Rosanna Gamson / World Wide

  • Erica Wilson-Perkins

  • Hedwig Dances

  • Kota Yamazaki

  • Compagnie JANT-BI

  • Urban Bush Women

 

2001-02

  • Chris Burnside

  • Chicago Human Rhythm Project

  • Doug Varone and Dancers

  • Deeply Rooted Dance Theatre

  • Random Dance

  • The Dance COLEctive

  • The Holy Body Tattoo

  • Yin Mei Dance

  • Dayton Contemporary Dance Company

  • Chicago Moving Company

  • Hedwig Dances

  • Compagnie Kafig

  • Compagnie SALIA ni SEYDOU

  • Bharatnatyam in The Diaspora (Indian Dance Festival)

1999-2000

  • Susan Marshall & Company

  • Paula Josa-Jones: Performance Works

  • Jan Erkert & Dancers

  • Akira Kasai

  • rosy co (now Kota Yamazaki Fluid hug-hug)

  • Mordine & Company Dance Theater

  • The Holy Body Tattoo

  • H.T. Chen & Dancers

 
...consistently offering one of Chicago’s strongest lineups of contemporary and experimental
touring dance companies.”
— Time Out Chicago

2006-07

2004-05

  • Lyon Opera Ballet

  • Mordine & Company Dance Theater

  • Eiko & Koma

  • Jane Comfort and Company

  • Germaine Acogny

  • Ralph Lemon

  • Compagnie TchÈTchÈ

  • Ronald K. Brown/Evidence

  • Breakbone DanceCo

 

2002-03

  • Trisha Brown Dance Company

  • Australian Dance Theatre

  • Joe Goode Performance Group

  • Pick-Up Performance Company

  • Luna Negra Dance Theater

  • Sara Shelton Mann

  • Robert Moses' KIN

  • Melissa Thodos & Dancers (now Thodos Dance Chicago)

  • Jan Erkert & Dancers

  • JAZZDANCE by Danny Buraczeski

  • Urban Bush Women


 

2000-01

  • David Dorfman Dance

  • White Oak Dance Project

  • From the Horse's Mouth

  • Mad Shak Dance Company

  • Stephen Petronio Company

  • Luna Negra Dance Company

  • Jump Rhythm Jazz Project

  • Joe Goode Performance Group

  • Mordine & Company Dance Theater

  • 33 Fainting Spells

  • Ron K Brown / Evidence

  • Zephyr Dance

  • IRIS Dance Improvisation Group

1998-99

  • DanceAfrica Chicago '98

  • David Rousseve/REALITY

  • Mad Shak Dance Company

  • Chris Aiken & Kirstie Simson

  • H.T. Chen & Dancers

  • Changing Channels Festival

  • Margaret Jenkins Dance Company

  • Loretta Livingston & Maureen Fleming

  • Ralph Lemon & Bebe Miller

  • Mordine & Company Dance Theater

  • Rachel Rosenthal Company

1996-97

1997-98

  • Chicago on Tap II

  • DanceAfrica Chicago '96

  • Stephan Petronio Company

  • Mordine & Company Dance Theater

  • Compagnie Preljocaj (now Ballet Preljocaj)

  • Shinpi No Bi/Mysterious Beauty – A Festival of Contemporary Japanese Dance

  • Buto-sha Tenkei

  • Uno Man

  • Kazuco Takemoto

  • Eiko & Koma

  • Next Generation Project

  • DanceAfrica Chicago '97

  • Margaret Jenkins Dance Company

  • David Rousseve/REALITY

  • Mordine & Company Dance Theater

  • EuroContempo Festival

  • Ultima Vez/Wim Vandekeybus

  • Compagnie Phillippe Saire

  • Beppie Blankert & Dansers Studio

  • Herve Robbe

 

1994-95

1995-96

  • DanceAfrica 94

  • Women’s Percussion Ensemble

  • Fluid Measure Performance Company

  • Muna Tseng

  • Mordine & Company Dance Theater

  • Liz Lerman Dance Exchange

  • Jan Erkert & Dancers

  • Jose Limon Dance Company

  • Donald Byrd/The Group

  • Margaret Jenkins Dance Company

  • Merian Soto & Pepon Osorio

  • David Rousseve/REALITY

  • DanceAfrica Chicago 95

  • Liz Lerman Dance Exchange

  • XSIGHT Performance Group

  • Cruzando Fronteras: Arte de las Americas

  • Danzahoy

  • Pilar Medina

  • Marcia Duarte & Company

  • Antares Danza Contemporanea

  • Mordine & Company Dance Theater

  • The Flying Foot Forum (now Joe Chvala and the Flying Foot Forum)

  • Jelleye

1992-93

  • David Rousseve/REALITY

  • DanceAfrica Chicago 92

  • New World/New Art Festival

  • Paul Andre Fortier

  • Antares Danza Contemporanea

  • Los Munequitos de Mantanzas

  • El Descueve

  • Ralph Lemon Company

  • Joseph Holmes Chicago Dance Theater

  • Bob Eisen Dance

  • Festival of Israeli Dance

  • Liat Dror and Nir Ben Gai

  • Arie Bursztyn & Sinapsa

  • Batsheva Dance Company

  • Joe Goode Performance Group

  • Jan Erkert & Dancers

  • Margie Gillis

  • Mordine & Company Dance Theater

  • Jan Bartoszek/Hedwig Dances

  • Margaret Jenkins Dance Company

1993-94

  • DanceAfrica Chicago 93

  • Art Bridgman/Myrna Packer

  • Joseph Holmes Chicago Dance Theater

  • Liz Lerman Dance Exchange

  • Doug Elkins Dance Company

  • David Dorfman Dance

  • Jeff McMahon

  • Jan Erkert & Dancers

  • Robin Lakes/Rough Dance

  • Mordine & Company Dance Theater

  • Hedwig Dances Performance Company

  • Lar Lubovitch Dance Company

  • Chicago on Tap Festival

Same Planet Performance Project in  Altered , photo by Vin Reed.

Same Planet Performance Project in Altered, photo by Vin Reed.

 
Chicago’s Best Dance Theatre
— Chicago Magazine

1990-91

  • Doug Varone and Dancers

  • David Dorfman Dance

  • Cleo Parker Robinson Dance Ensemble

  • Joe Goode Performance Group

  • Margaret Jenkins/Rinde Eckert

  • Shapiro & Smith Dance

  • Chicago Repertory Dance Ensemble

  • Jan Erkert & Dancers

 

1991-92

  • “Dancing in the State”

  • DanceAfrica Chicago 91

  • Trisha Brown Dance Company

  • Margaret Jenkins Dance Company

  • Susanne Linke

  • Muna Tseng

  • Nucleodanza

  • Mordine & Company Dance Theater

 

1988-89

  • David Parsons Dance Company

  • Men Dancing

  • Susan Marshall & Company

  • Margaret Jenkins Dance Company

  • Lynda Martha Dance Company

  • After the Fall Festival

  • Ping Chong

  • Allen Ginsberg

  • Kenward Elmlies

  • Maureen Sherlock

  • Mordine & Company Dance Theater

  • Muntu African Dance Theatre

1989-90

  • Present Vision/Past Voice – The African American Tradition in Modern Dance

  • Dayton Contemporary Dance Company

  • Urban Bush Women

  • Jubilation! Dance Company

  • Joseph Holmes Chicago Dance Theater

  • Bebe Miller Company

  • Bill T. Jones/Arnie Zane & Co.

  • Mordine & Company Dance Theater

  • Muntu African Dance Theatre

  • Lynda Martha Dance Company

  • Robin Lakes/Rough Dance

 

1986-87

1987-88

  • Schlemmer Bauhaus Dances

  • New England Dinosaur

  • Jazz Tap Ensemble

  • Danny Grossman Dance Company

  • Tandy Beal

  • Mordine & Company Dance Theater

  • Osgood Dances

  • Dan Wagoner & Dancers

  • Nana Shineflug/Mary Ward

  • ODC/San Francisco

  • Maria Benitez Spanish Dance Company

  • Ze’eva Cohen Dance Company

  • Robert Small

  • Wendy Perron & Dancers

  • Mordine & Company Dance Theater

  • Bob Eisen/Robin Lakes

  • Akasha Company

  • Nana Shineflug/Mary Ward

  • Pat Olesszko

 

1984-85

  • Foolsfire

  • Collaborations: New Dance/New Music (various artists)

  • Momix

  • Kathryn Posin Dance Company

  • Mordine & Company Dance Theater

  • ODC/San Francisco

1985-86

  • Rachel Lampert & Dancers

  • Bucket Dance Theatre

  • Ohad Naharin & Dancers

  • Rosiland Newman & Dancers

  • Loretta Livingston & Dancers

 

 

1982-83

1983-84

  • Mordine & Company Dance Theater

  • Molissa Fenley

  • Eric Hawkins Dance Company

  • Kei Takei’s Moving Earth

  • Hannah Kahn Dance Company

  • Together Again

  • Judith Ragir

  • Bella Lewitzky Dance Company

  • Collaborations: New Dance/New Music (various artists)

  • Claudia Gitelman

  • Bob Berky

  • Mordine & Company Dance Theater

  • David Gordon/Pick Up Company

  • Maria Cheng

 

1980-81

1981-82

  • Martha Clarke’s Crowsnest

  • Karen Steele Dance Quintet

  • Three Dancers: Bobrow/Erkert/Osgood

  • Charlie Vernon

  • Dancing Turtle, Stormy Mullis & Kathryn Bernson

  • Bill T. Jones

  • Margaret Jenkins Dance Company

  • Mordine & Company Dance Theater

  • Dan Wagoner & Dancers

  • Bottom of the Bucket…But Dance Theatre (now Garth Fagan Dance)

  • Chicago City Ballet

  • Bill T. Jones

  • Mordine & Company Dance Theater

  • Nancy Hauser Dance Company

named ‘Best Dance Venue’
— by the Chicago Reader
glowing , by Kota Yamazaki/fluid hug hug, photograph by Tyler Sparks.

glowing, by Kota Yamazaki/fluid hug hug, photograph by Tyler Sparks.

1978-79

1979-80

  • Viola Farber Dance Company

  • Gus Giordano Dance Company

  • A Dance Ensemble

  • Dance Circus

  • Ko-Thi Dance Company

  • Harry

  • Senta Driver

  • Oregon Mime Theatre

  • Hubbard Street Dance Company

  • Sara Rudner Performance Ensemble

  • Backwater Twosome/Steve Paxton

  • Wimmer, Wimmer & Dancers

  • June Finch

  • Mordine & Company Dance Theater

  • Kathy Berson/Stormy Mullis

  • Chicago Moving Company

 

Shirley Mordine, founder of the Dance Center.

Shirley Mordine, founder of the Dance Center.

1977-78

  • Rotante Dance Company

  • Beverly Blossom and Company

  • Rod Rogers Dance Company

  • Mordine & Company Dance Theater

  • Jansdances

  • Trio Flamenco

  • Chicago Moving Company

 

 

 

1975-76

1976-77

  • Phyllis Lamhut Dance Company

  • The Chicago Dance Troupe

  • Erick Hawkins Dance Company

  • Dance Cinema

  • Chicago Moving Company

  • Blue Mountain Paper Parade

  • Carol Crisostom Phillipine Dance

  • Chicago Moving Company

  • Annabelle Gamson

  • Bill Evans Dance Company

  • Mordine & Company Dance Theater

  • Nancy Meehan Dance Company

 
Bill T. Jones / Arnie Zane Company in  Story/Time , photo by Paul B. Goode.

Bill T. Jones / Arnie Zane Company in Story/Time, photo by Paul B. Goode.

1974-75

  • Chicago Contemporary Dance Company

  • Ririe-Woodbury Dance Company

  • Bill Evans Dance Company

  • Maria Alba Spanish Dance Company (now Alborada Spanish Dance Theatre)

  • Kathak Dances of India